Návod na realizáciu

 

PRÍPRAVA PODKLADU A PENETRÁCIA

 

Starý podklad

Starý podklad je vo väčšine prípadov výhodnejší než úplne nový. Starý podklad nám totiž o sebe veľa vypovedá a vďaka vzhľadu a prejaveným chybám je jeho správanie predvídateľné. Aj pre laika je možné zistiť, či je podklad vhodný pre aplikáciu, potrebuje menšiu údržbu alebo opravu, prípadne či miera degradácie je natoľko zásadná, že nezostáva nič iného, než kompletná demolácia a obnova.

 

Príprava: starý podklad riadne prezrieme, zbavíme nesúdržných častí, očistíme tlakovou vodou a mechanicky od všetkých znečistení, machov, starých náterov a materiálov. Odstránime miesta zasiahnuté mastnými a ropnými látkami. Vyčistíme všetky škáry. Potom opätovne skontrolujeme celú plochu a zistíme mieru celkového poškodenia a súdržnosti.

 

Ak presiahne celkové poškodenie viac ako 50%, je vhodné uvažovať o celkovej rekonštrukcii ošetrovanej plochy.

 

Oprava: Malé dierky, priehlbiny cca. do hĺbky 1 cm je možné nechať bez povšimnutia. Väčšie priehlbiny odporúčame opraviť (vymazávanie stavebným lepidlom je neprípustné – prirobíte si tak iba veľké problémy). Väčšie výtlky, rovnako ako nežiaduce praskliny je vhodné opraviť zmesou živice a jemného kremičitého piesku, alebo zvoliť kamenivo malej frakcie. Rozmiešame jemný kremičitý piesok s živicou a vyplníme opravovaný priestor, hladidlom uhladíme zároveň s povrchom. Po vytvrdnutí, povrch očistíme od nesúdržných pieskových zŕn a betónový podklad opatríme systémovou paropriepustnou penetráciou.

 

Penetrácia je pripravená tak, že funguje podobne ako parotesná fólia na strechách. Zaistí vám, že podklad sa pod budúcim kamenným povrchom nebude rozpadať a vsakovať vlhkosť, ktorá k nemu prestúpi. Veľmi dobre bude fungovať aj ako únikový ventil pre vodné pary, ktoré sú prirodzene obsiahnuté v podklade a spravidla sa do neho dostávajú vzlínaním zemnej vlhkosti (toto neplatí pre balkóny a konštrukcie opatrené hydroizolačnou vrstvou). Penetrácia je zároveň veľmi dôležitá, pre zakotvenie mikroprachu, ktorý bráni kvalitnému spojenie podkladu a vrchnej vrstvy. Po zaschnutí penetrácie je možné pokladať finálnu vrstvu kamenných povrchov PRESSTONE. Zmes kameňa a živice pripravíme podľa technicko-aplikačného listu. Povrch kameňov uhladíme nerezovým hladidlom.

Nový podklad, pokiaľ je správne pripravený, je zárukou dlhodobého kvalitného výsledku a vysokej spokojnosti. Problém u nových povrchov je len v jednom bode – správnom zhotovení . Správna príprava a zhotovenie betónového podkladu nie je až tak jednoduché a samozrejmé, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. U starého podkladu často nevieme kto, ako a z čoho ho zhotovil. To môže byť často “lotéria”. Avšak veľkou výhodou starého podkladu, je práve jeho vek. Jeho choroby sa už prejavili. Tým, že niekoľko rokov leží na svojom mieste, došlo k strate nesúdržných častí, prasknutie dosky a uvoľnenie tlakov, doska je pevne usadená a zakotvená do podložia. Toto všetko Vás u nového betónu ešte len čaká. Keď teda máme správne pripravený základ pre betonáž, odporúčame zhotoviť dosku s hrúbkou min. 10 cm. Ako výstuž odporúčame Kari-sieť. V prípade zle zvolenej, alebo uloženej výstuže, ste vyhodili peniaze a pripravili ste si do budúcnosti veľké množstvo starostí (od praskania betónovej dosky, cez karbonizáciu betónu, až po jeho rozpad vďaka hrdzavejúcej výstuži). Ak máte všetko správne a poctivo pripravené, môžete sa pustiť do betonáže. Betonáž pomocou strojného vybavenia, je jednoduchšia a rýchlejšia, ale na menšie plochy nie príliš vhodná. Plochy o rozlohe do 60 m2 je vhodnejšie betónovať ručne. Pri strojnom pokladanie a hutnení betónu dochádza na menších plochách k problémom spracovateľnosti a zbytočným chybám. Pre rovnanie betónovej mazaniny odporúčame radšej použitie klasického systému, tzv. “na plátky” a ručné rovnanie a dohladzovanie. Pri použití vibračných lát a tzv. leštičiek dochádza k vyplaveniu jemných cementových častíc – kalov – na povrch dosky (tzv. cementové mlieko). Tieto kaly nemajú žiadnu priľnavosť k betónu a všetky vrstvy uložené na tieto kaly v blízkej dobe odpadnú aj s toutto “škrupinou”. Betón, ktorý má na povrchu cementové mlieko, je nutné pred pokládkou PRESSTONE systému prebrúsiť až na pevný a súdržný betón. Tu Vám opäť vznikajú zbytočné náklady a starosti. Na vhodne pripravenú betónovú dosku môžeme vďaka systémovej penetrácii PRESSTONE aplikovať kamenný koberec PRESSTONE už na druhý deň.
MIEŠANIE MATERIÁLOV:

 

Zložku A a zložku B v pomere, ktorý je daný v návode na ich obaloch nalejeme do plastovej nádoby (na plast PRESSTONE nepôsobí, odporúčame min. 24 litrové vedro), premiešame a pridáme kamenivo. Dôkladne premiešame s kovovým miešadlom.
SAMOTNÁ APLIKÁCIA:

 

Takto pripravenú zmes rovnomerne nanášame na vyčistenú betónovú plochu vo vrstve cca 1,4cm. Udusáme oceľovým hladítkom a následne vyhladíme do požadovanej podoby. Týmto spôsobom aplikujeme celú plochu. Pri čistení a aplikácii hladenia je potrebné neustále čistiť hladítko (napr. riedidlo S6005). Materiál sa nelepí a zostáva hladký.
Zvislé plochy:
Postupujeme ako v návode na realizáciu schodov.

.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info

 

Dávame Vám do pozornosti naše zázračné, absolútne špičkové čistiace handričky Eudorex SK, ktoré nájdete v našom e-shope.

 

Váš  Noblegarden Eudorex SK