Menu

Hmyzí hotel Maxo

Pridal Pridané 3.2.2020 15:31:37 Počet zobrazení 794

Hmyzie domčeky sa stali v poslednej dobe módnou záležitosťou. Oproti iným módnym výstrelkom má ich umiestňovanie na záhradách svoje racionálne opodstatnenie aj v dlhodobejšom horizonte.

Hmyzí hotel Maxo

 

 

 Hmyzie domčeky predstavujú nielen okrasný prvok, ale sú navyše praktické a pekné. Pomáhajú do záhrady prilákať užitočný hmyz, ktorý ekologickú a úplne šetrnú cestou môže pomôcť zvyšovať úrodnosť pestovaných plodín.

Výborné aj ako pomôcka pre vzdelávanie detí, vhodné pre škôlky a školy.

Hmyzí domček je hniezdisko, úkryt a miesto na prezimovanie pre užitočný hmyz. Na záhradách žije veľké množstvo hmyzu. Mnohé z nich nám poskytujú neoceniteľné služby. Predovšetkým sa jedná o opeľovanie kvetov, bez ktorého by stromy a rastliny neplodili žiadne ovocie. O to sa starajú včely samotárky, ktoré znášajú aj chladnejšie počasie a sú častými obyvateľmi hmyzích domčekov. Ďalšie druhy užitočného hmyzu, ako sú napríklad lienka sedembodková, zlatoočko alebo škvoři pomáhajú prírodnou cestou k regulácii škodcov na záhrade. Najmä im chutia vošky, roztočce, strapky, vlnatky a im podobné potvorky, z ktorých má nie jeden záhradník či sadár ťažkú ​​hlavu.

Hmyzí domček / hotel - sa skladá z rôznych oddelení, kde každé má inú výplň a poskytuje tak vhodné možnosti pre úkryt, rozmnožovanie a prezimovanie rôznych druhov užitočného hmyzu. Dutina s úzkou vstupnou štrbinou je vhodným miestom pre úkryt kukiel i dospelých jedincov motýľov, ako je potrebné babôčka pávooká, Babôčka žihľavová, Babôčka biele C, alebo žltáčik rešetliakový. Steblá slamy či trstiny, alebo vyvŕtané dierky do tvrdšieho dreva predstavujú ideálne prostredie pre úkryt vajíčok včiel samotářek. Niektoré druhy včiel, ôs, alebo napríklad čmeliaky nevytvárajú kolónie. Nežijú v úľoch, ale samostatne, a preto potrebujú hniezdne chodbičky pre úspešné nakladenia a vyliahnutia vajíčok. Hmyzí domček je preto ideálne prostredie. Ďalšími obyvateľmi hmyzieho domčeka môžu byť lovci škodcov (hlavne vošiek). Medzi tieto bez pochyby patrí Lienka sedembodková, zlato očko alebo škvori. Hľadajú si úkryt napríklad v roztvorených borovicových šiškách, medzi kúskami drievok či kôry, alebo v drevité vlne.

Hmyzí domček je vhodné umiestniť do odľahlého, pokojnejšieho kúta záhrady, na suché, slnečné alebo polo tienisté miesto. Pokiaľ možno nasmerujeme vchod na južnú stranu. Domček by mal byť chránený pred dažďom, prudkým vetrom a predátormi. Aby sa do hmyzieho domčeka nasťahovali užitočné druhy hmyzu, je dobré, keď v jeho okolí budú mať dostatok kvitnúcich rastlín, stromov a kríkov. Na zimu ho neupratujte do interiéru.
Údržba je veľmi jednoduchá, nemusí sa čistiť.

Upozornenie !!! V prípade záujmu preferujeme osobný odber.

Rozmery

celková výška v štíte - 93 cm

šírka úžikovej zelenej časti - 60 cm

hrúbka úžikovej zelenej časti - 13,5 cm

šírka striešky - 90 cm

hrúbka striešky - 21 cm

hmotnosť - cca 20 kg

Domček má po bokoch a v štíte upevňovacie pliešky na prípadné uchytenie kvôli stabilite

Diskusia

(0 komentárov)

Potrebujete poradiť s objednávkou?

Neváhajte nás kontaktovať

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti